16 dhjetor 2011

"NJE KRISHTLINDJE NE SABAT"

"NJE KRISHTLINDJE NE SABAT"

PROGRAM SPECIAL 

24/12/2011 -- 11:00 NE QENDER

www.facebook.com/tiranacentral

(c) Kisha Adventiste e Qendres, Tirane

06 dhjetor 2011

Horoskopi:duhet ta lexojme apo jo?Nga Marcia Montenegro nje ish eksperte astrologjie e cila praktoi astrologjine per me shume se 8 vjet,ish presidente e Metropolitan Astrological Society;ish kryetare e Board of Astrology Examiners;ish mesuese e astrologjise per me shume se 5 vjet.

Ai i keni hedhur ndonjehere syte tek rubrika e horoskopit ne nje reviste apo gazete thjesht per qejf apo te shtyre nga kurioziteti? Mezi prisni ta shihni? Dhe teksa e beni kete ndoshta ju thoni “Une nuk i besoj shume kesaj” ose “eshte njesoj sikur te lexosh faqen e skicave komike;”Njoh shume njerez qe e bejne kete” ose ndoshta “Une nuk i besoj astrologjise keshtu qe s’ka problem”.Ndoshta ju po kerkoni per dike qe t’ju drejtoje.

Fjala “horoskop” vjen nga greqishtja dhe do te thote “vrojtuesi I kohes” u shpik per here te pare ne Greqine e lashte qe nisi te lejonte astrologjine pasi kishte mundur te mbante larg per shume kohe.Horoskopi paraqitet si i padamshem,por ai nuk eshte thjesht produkt i imagjinates.Autoret e ketyre rubrikave ne shumicen e rasteve jane astrologe;disa jane edhe fizikante.Jo me kot astrologet kane studjuar ate qe ata besojne se eshte kuptimi i vertete i planeteve,i shenjave te zodiakut dhe i te dhenave te tjera astrologjike.Ata mbajne parasysh pozicionin e planeteve,te dhenat e mesiperme dhe ato nderveprojne me shenjat e diellit si:Dashi,Demi,Binjaket etj me qellim qe te japin keshillat e horoskopit.Duke qene se hena i ndryshon shenjat cdo dy dite e gjysem,pozicioni i saj perben nje element kryesor ne parashikim.

Filozofia astrologjike mbeshtet ne oklutizem,ne botekuptimin qe pohon” si te jete lart,ashtu dhe poshte”.Sipas kesaj pikepamjeje,cdo gje ne univers eshte nje e vetme dhe e lidhur,prandaj,modelet e planeteve pasqyrojne jeten tone ne toke.Si nje ish-astrologe ,mund t’ju them se megjithese shume astrologe i perbuzin rubrikat e horoskopit si dicka “popullore” e parendesishme per astrologjine,botekuptimi astrologjik eshte thelbesor edhe per shkrimin e horoskopit.Kur lexon nje rubrike te tille ju ne nje menyre apo tjetren ose po e pranoni ate,ose po i jepni nje fare rendesie.

Besimi se modelet dhe levizjet e planeteve,s e dielli dhe hena reflektojne jeten tone,bie ne kundershtim me pikepmajen e nje Perendie te gjalle,te Gjithedijshem,Ii cili krijoi trupat qiellore per te pasqyruar dhe shpallur lavdine e Tij,jo tonen.Astrologjia gjithashtu eshte gershetuar me mesimin qe duke qene se ne te gjithe lidhemi me universin permes nje force,apo energjie ( e cila ne disa raste mendohet se ka prejardhje hyjnore ose nga Zoti),atehere cdo gje ne gjithesi eshte nje dhe per kete arsye nuk ka ndonje dallim midis njeriut dhe natyres ;kjo njihet ndryshe si monizem( e tera eshte nje dhe nje eshte e tera).Identifikimi i Zotit si nje me universin eshte panteizem( Zoti eshte e tera dhe e tera eshte Zoti) ose ne disa raste panteizmi mund te jete edhe (Zoti perfshihet ne univers) dhe kjo eshte ne kundershtim me besimin ne nje Krijues qe krijoi boten nga asgjeja dhe eshte i ndryshem nga krijimi i tij.Zoti eshte ipranishem ne bote dhe tejkalon ate,por ai eshte i ndryshem nga ajo.

Duke qene se astrologjia eshte nje praktike okulti e parashikimit te se ardhmes e denuar rende ne fjalen e Perendise,kjo bene qe edhe rubrikat e horoskopit t’i kene rrenjet ne okult.Ato mund te shiten ne revistat e modes me zhargonin e fundit,por ky paketim eshte mashtrues.Nese ju e merrni lehte punen e leximit te horoskopit,ose e beni thjesht per qejf,ju po mohoni se okulti eshte i ndaluar dhe mund te jete edhe i rrezikshem.Si dikush qe ishte perfshire ne keto praktika dhe fusha te tjera qe lidhen me te per vite me radhe,une mun te deshmoje per rreziqet qe hasen ne to.Ne pasazhin nga Ligji i Perterire Zoti na paralajmeron per parashikimet e se ardhmes,magjise,spiritizmit dhe interpretimit te shenjave;sisteme te tilla nuk jane prej Tij.Te lexosh horoskopin do te thote qe ta marresh lehte fjalen e Zotit e te luash me okultin.

Vete rrenjet e astrologjise gjenden ne besimet e lashta pagane dhe ne adhurimin e planeteve si perendi,duke e kthyer astrologjine ne “pune te pafrytshme te erresires”(Efesianeve 5:11). Shumica e astrologeve jane perfshire ne forma te tjera okulti dhe praktika te New Age sic jane letrat tarot,numerologjia ,besimi ne rimisherim,te kesh shpirtrat si udhezues,praktika Lindore e meditimit e keshtu me radhe.Keshtu leximi i horoskopit (si dhe konsultimi me nje astrolog) perben dicka qe eshte e hapur ndaj ketij botekuptimi shpirteror.

Duke qene nje art i fshehte,astrologjia eshte e lidhur me fuqite e mbinatyrshme te okultit.Ky efekt i mbinatyrshem shfaqej edhe tek mua kur perqendrohesha mbi tabelen gjate pergatitjes per lexim ose gjate seances me klientin:Une do te perjetoja nje energji te vecante qe kalonte mes meje dhe tabeles.Une thoja se “ishte vendosur kastile ne tabele.” Zakonisht ndjeja se dicka me drejtonte dhe shumicen e rateve dukej se e dija ku te levizja ne tabele per te zbuluar te dhena dhe cilat nga keto te dhena ishin te pershtatshme per klientin.Gjithashtu kam perjetuar edhe “shkreptima” telepatike ne formen e fjaleve ose imazheve qe vinin ne mendjen time.Zakonisht mendoja se kjo ndihme vinte nga nje prej shpirtrave te mi udheheqes ose se kisha gjetur nje banke me te dhena telepatike.

Cuditerisht te dhenat qe me jepnin klientet ne vend qe te me ndihmonin me shume me shperqendronin; preferoja qe te mos dija asgje tjeter pervec datelindjes,vendlindjes dhe kohes kur kishte lindur klienti,te dhena qe nevojiteshin per plotesimin e tabeles.Shpesh regjistroja te dhenat e klienteve qe nuk ishin te pranishem ne kasete,kliente te cilet nuk i kisha takuar asnjehere dhe kjo ne disa raste ishte me e lehte se sa kur klienti ishte fizikisht i pranishem.Mesova duke folur me astrologet e tjere te qe i kishin ndare keto eksperienca.Sa me shume praktikoja astrologjine aq me shume shtoheshin telepatite.E kuptoj tani qe keto “informacione” vinin nga burimet demoniake pak a shume ne te njejten menyre qe nje medium apo nje person telepatik merrte te dhenat,te cilat ishin te mjaftueshme e te sakta per te hedhur ne grep klientet,qe ata te vinin perseri ,t’ju thonin miqve te tyre si dhe qe une ta perdorja astrologjine ne te miren time.

Nese po e lexon kete si I krishtere,ju lutem mbani parasysh fjalen e Zotit dhe mos u konsultoni me horoskopin edhe sikur ta beni kete per qejf.Eshte e lehte qe t’ju behet zakon leximi i tyre.Nese rastesisht nje parashikim horoskopi del i sakte nje dite ,ju do te beheni me kurioz e do te mahniteni me shume aq sa mund t’i drejtoheni nje astrologu per tu konsultuar.

Nese ju qe e lexoni ketu nuk jeni te krishtere,ose jeni praktikues te astrologjise ju lutem perpiquni te kuptoni qe une nuk po ju sulmoj juve ose astrologeve .Kjo ka te beje me praktikat e astrologjise dhe ate qe ka thene Perendia ne lidhje me kete;nuk ka te bej me te qenit “kunder” askujt. Ju lutem mbajeni mendjen te hapur dhe gjykoni nese eshte Krijuesi atij te cilit duhet t’i drejtoheni apo nje praktike telepatike qe perdor krijimin e Krijuesit.Perendia del si krijuesi i natyres dhe hartuesi i gjithesise ,dhe ne fakt cdo njeri ka nje ndergjegje qe automatikisht i tregon te miren dhe te keqen.Por,shpallja e plote e Perendise erdhi me Birin e Tij,Jezus Krishtin,i cili vuajti ne kryq denimin per mekatet tona, u ringjall diten e trete dhe do te vije perseri te gjykoje te gjalle e te vdekur.Ne gjithashtu kemi fjalen e Zotit ne 66 librat e Bibles.

Telapatia dhe kerkimi I fuqive telepatike ose drejtimi drejt krijimit.

Të mos gjendet midis teje ndonjë që e kalon birin ose bijën e vet nëpër zjarr, as ndonjë që praktikon shortarinë, bën parashikime, interpreton shenjat dhe merret me magji Ligji I Perterire (18:10)

kaluan nëpër zjarr bijtë dhe bijat e tyre, praktikuan shortarinë, interpretuan shenjat e këqija dhe bënë atë që është e keqe në sytë e Zotit, duke shkaktuar zemërimin e tij 2Mbreterit(17:17)

Në rast se ju thuhet: "Këshillohuni me mediumet dhe me magjistarët, që murmuritin dhe përshpëritin, përgjigjuni: "A nuk duhet një popull të konsultojë Perëndinë e tij? A duhet, vallë, t`u drejtohet të vdekurve për llogari të të gjallëve?"Isaia (8:19)

Je lodhur me turmën e këshilltarëve të tu; le të ngrihen, pra, astrologët, ata që studiojnë yjet dhe bëjnë parashikime çdo muaj dhe le të të shpëtojnë nga gjërat që do të bien në kurriz. Ja, ato do të jenë si kashta; zjarri do t`i harrxhojë. Nuk do të shpëtojnë veten e tyre nga fuqia e flakës; nuk do të ketë prush për t`u ngrohur, as zjarr para të cilit të ulesh. Isaia(7:13-14)

që e ndryshuan të vërtetën e Perëndisë në gënjeshtër dhe adhuruan dhe i shërbyen krijesës në vend të Krijuesit, që është i bekuar përjetë. Amen. Romakeve(1:25)

Qiejt dhe Zoti

Sa i mrekullueshëm është emri yt mbi gjithë rruzullin, o Zot, Zoti ynë, që vure madhështinë tënde mbi qiejtë! Psalmi (8:1)

Qiejtë tregojnë lavdinë e Perëndisë dhe kupa qiellore shpall veprën e duarve të tij. Psalmi(19:1)

Jezusi

Filipi gjeti Natanaelin dhe i tha: ``E gjetëm atë, për të cilin shkroi Moisiu në ligj dhe profetët: Jezusin nga Nazareti, të birin e Jozefit! Gjoni (1:45)

Perëndia, mbasi u foli së lashti shumë herë dhe në shumë mënyra etërve me anë të profetëve, së fundi, këto ditë na ka folur me anë të Birit, të cilin e bëri trashëgimtar të të gjitha gjërave, me anë të të cilit e krijoi dhe gjithësinë.Hebrejnve (1:1-2)

Jezusi i tha: ``Unë jam ringjallja dhe jeta; ai që beson në mua, edhe sikur të duhej të vdesë do të jetojë. Dhe ai që jeton e beson në mua, nuk do të vdesë kurrë përjetë. A e beson këtë?``Gjoni(11:25-26)http://www.christiananswersforthenewage.org/Articles_Horoscope.html

25 nëntor 2011

ADVENTIZMI 101 - Cdo te shtune ora 10:20 ne qender studime biblike me pastor julin :-)

14 shtator 2011

SABAT SPECIAL 17 SHTATOR ORA 11:00

Te dashur miq,
Sabati i rradhes, 17 shtator  si gjithmone, ora 11:00 ne qender eshte teper i vecante: Bibla e shkruar me shkrim dore udheton nga Elbasani ne Tirane -- Predikues Pr Leo N. Espana, President i Kishes Adventiste në Shqipëri -- Prezantim nga Komiteti Emerues per propozimet per drejtuesit e rinj lokale -- Dedikim i vecante per lutje --  kenge dhe adhurim si dhe nje dreke se bashku pas kishe! Miresevini te gjithe ne shtepine e Zotit!

Zoti ju bekofte,
Juli & Trixi

02 shtator 2011

Te vdesesh ne vend te tjetrit: Maximilian Kolbe


Maximilian Kolbe (8 Janar 1894–14 Gusht 1941),i njohur ndryshe si Maksymilian,ose Massimiliano Maria Kolbe ishte nje frat franceskan i nje manastiri polak ,i cili pranoi te vdiste ne vend te nje te panjohuri ne kampin e perqendrimit nazist ne Aushvic te Polonise.

Maximilian Kolbe lindi me 1894 ne Zduńska Wola qe ishte ne ate kohe pjese e Perandorise Ruse.Ai ishte djali i dyte i Julius Kolbe dhe Maria Dabrowska.Babai i tij ishte gjerman ndersa nena e tij me origjine polake.Ai kishte kate vellezer:Francis,Josef,Walenty(qe jetoj vetem 1 vit) dhe Andrew(qe jetoi 4 vjet).Prinderit e tij u vendosen fillimisht ne Pabianice,ku fillimisht punuan si endes shportash. Me pas nena e tij nisi te punonte si mami dhe kishte nje dyqan,qe shiste ushqime dhe sende te tjera ne shtepine e tyre me qera.Julius Kolbe punonte tek fabrike Krushe&Ender dhe gjithashtu rriste perime ne nje toke te marre me qira. Me 1914 Julius u kap nga forcat ruse duke luftuar per clirimin e Polonise se ndare.

Me 1907 Kolbe bashke vellain e tij te madh Francis vendosen qe te bashkoheshin me manastirin Franceskan.Ata ne menyre te paligjshme kaluan kufirin midis Rusise dhe Austro-Hungarise dhe u lejuan qe te ndiqnin seminarin e te rinjve ne manastirin Franciskan ne Lvov.

Ai beri publike betimet e tij te para me 1911 dhe mori emrin Maximilian dhe te funditat me 1914 ne Rome duke marre emrin Maximilian Maria. Ne vitin 1912 ai u transferua ne Krakov dhe po ne ate vit ne nje kolegj ne Rome,ku studjoi teologji,filozofi,matematike dhe fizike.Ai mbrojti doktoraturen ne 1915 prane Pontificia Universita Gregoriana dhe me 1919 ne teologji prane Pontificia Universita S.Bonaventure.


Ne vitin 1918 Kolbe u caktua si prift.Me 1919 ai rikthehet ne Poloni,qe tashme kishte fituar pavarsine,ku themelon dhe mbikqyr manastirin e Niepokalanov,prane Varshaves.Ai hap ngre nje seminar,nje stacion radiofonik dhe shperndan shume publikime gjate kesaj kohe.Ne vitet 1930-1936 ai niset me nje mision ne Japoni,ku nderton nje manastir ne periferi te Nagasakit,boton nje gazete japoneze dhe krijon nje seminar.Kolbe vendosi qe ta ngrinte manastirin ne faqen e nje mali,e cila sipas besimit Shinto nuk ishte vendi me I pershtatshem per te qene ne harmoni me natyren.Kur ra bomba atomike ne Nagasaki manastiri i tij nuk u prish,sepse bomba kishte goditur anen tjeter te malit. Gjate luftes se dyte boterore ai siguroi mbrojtje dhe strehim per 2000 cifute nga Polonia,t e cilet I fshehu ne manastirin e tij ne Niepokalanov nga persekutimi nazist.

Ne vitin 17 shkurt te 1941 ai u arrestua nga forcat e Gestapos dhe u vendos ne burgun e Pawiak.Ne 25 majh ai u transferua ne kampin e perqendrimit ne Aushvic si i burgosuri me numrin 6670.

Ne vitin 1941 nje burre nga barakja e Kolbe ishte zhdukur.Qe t’i jepej fund arratisjeve nga kampi zevendes komandantit ju kerkua qe te merrta 10 burra nga e njejta barake,te cilet do te vdisnin urie ne Bllokun 13(famekeq per torturat).Dite me vone burri i zhdukur u gjend i mbytur ne nevojtoren e kmapit.Nje nga burrat e perzgjedhur, Franciszek Gajowniczek, zuri te bertiste,duke vajtuar per familjen e tij.Kolbe e degjoi dhe vendosi te zinte vendin e tij.Gjate kohes ne qeline e urise ai i udhehoqi te tjeret drejt lutjeve dhe kenges. Pas 3 javesh dehidratimi dhe urie vetem Kolbe dhe tre burra te tjere mbijetuan.Ne fund ate e vrane me nje shiringe me acid fenik.

Ate Kolbe u lumturua si rrefyes me 1971 dhe me pas u shejnterua me 1982 ne Rome.Per te u deklarua se nuk ishte thjesht nje rrefyes por nje martir.

23 gusht 2011

23 gusht 2011: e marte vere e mrekullueshme!

23 gusht 2011: nje mbremje e mrekullueshme per familjen tone te perbashket -- nje rifillim i mbare i tradites biblike te VEPRAVE 2:42-47! Faleminderit te gjitheve!

26 qershor 2011

Adhurimi (Shkolla Sabatit Q3-2011)

05 qershor 2011
Cirku i flutures eshte nje film me metrazh te shkurter,qe tregon historine e nje grupi njerezish qe gjejne veten ne nje cirk,me te vetmin qellim qe te ndryshonin jeten e njerzve dhe jeten e tyre.

Nese sot ndiheni te shemtuar,te dobet,nuk ju pelqen vetja mos u shqetesoni.Jeni te pesosur ne papersosmerine tuaj.Prandaj pranojeni veten ashtu sic jeni dhe vazhdoni perpara.

29 maj 2011

Ceremoni Pagezimi e paharrueshme 28 maj 2011!


Sabati i 28 majit do te mbetet i paharruar ndersa dy emra u shtuan zyrtarisht ne Librin e Jetes: Hashmet Biba & Genci Luli, te njohur nga te gjithe si punonjesit e palodhur dhe vetemohues te ADRA Albania, u pagezuan nga Pastor Julian Kastrati gjate nje ceremonie speciale. 

Motrave dhe vellezerve ne Krishtin nga Kisha Adventiste Tirane-Qender iu bashkuan dhe perfaqesues te Kishave Adventiste te Elbasanit dhe Beratit -- mes tyre pastoret Gentian Thomollari dhe David Mays.  42 te rritur dhe femije u bekuan pak me heret nga predikimi sfidues dhe pasionant i Altinit drejtues i Shkolles se Sabatit ne Kishen e Qendres. Pas pagezimit dhe apelit, u ngriten 5 duar te tjera, 4 nga Tirane-Qender dhe 1 nga Berati, duke shprehur keshtu publikisht deshiren per t'u pagezuar ne te ardhmen e afert, dhe per kete themi te gjithe njezeri, Haleluja -- Qofte lavduar Jezu Krishti, Zoti dhe Shpetimtari yne!

Ju ftojme te shijoni disa nga fotot prej aktivitetit; per me shume, vizitoni faqet ne Facebook te Kishes Adventiste Berat  si dhe te Adventisteve te Tirones, faqes se Kishes Adventiste Tirane-Qender.


23 maj 2011

Jars of Clay - Frail

JESUS FRIEND FOREVER!

Delirious? - What a Friend I've Found...

20 prill 2011

Refleksion Fundjavën e Pashkës

Sa bukur kur mblidhemi bashkë! Aq më tepër kur është koha e Pashkës, kur përkujtojmë sakrificën sublime të Zotit dhe Shpëtimtarit tonë Jezu Krisht! Sa prekëse kur lajmë këmbët e njëri-tjetrit, e njëra-tjetrës... kur përkujtojmë vdekjen e Zotit kur hamë nga buka dhe pimë nga vera e Komunionit.

Sa ngazëllues është përjetimi i faljes, i pastrimit, i shpengimit, falë Zotit tonë -- “sepse të gjithë mëkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perëndisë, por janë shfajësuar falas me anë të hirit të tij, nëpërmjet shpengimit që është në Krishtin Jezus.” Romakëve 3:22-23.

Sa e mrekullueshme kur ndjehemi një familje, kur adhurojmë në një frymë, kur ndajmë gëzimet dhe hidhërimet së bashku!

Kemi nevojë më shumë se kurrë për njëri-tjetrin! "Le të mbajmë të patundur rrëfimin e shpresës sonë, sepse besnik është Ai që premtoi. Dhe le të kujdesemi për njeri tjetrin, për t'u nxitur për dashuri dhe vepra të mira, pa hequr dorë nga të mbledhurit bashkë tonin, sikurse kanë zakon disa, por të nxisim njeri tjetrin, aq më tepër se e shihni ditën që po afrohet." (Hebrenjve 10).

Zoti ju bekoftë dhe ju ruajtë,

Juli

09 janar 2011

PREDIKIME SHQIP 2011 (1)

Use by permission (c) TIRANA-CENTRAL ADVENTIST CHURCH
Pr. Julian Kastrati 8 janar 2011.

“KUSH JAM UNE?” 
(Zanafilla 32:24-30)

Ishte nate. Kishte shume frike. Ishte ne ankth. Ishte momenti me i veshtire i jetes se tij.  Jeta e vet dhe e familjes ishte ne rrezik. Per here te pare ne jeten e tij i kishte punet keq.  Ishte vetem, dhe ne stres e siper thoshte me vete “kush jam une?!”

Kush kishte qene valle? Eh, sa djale i shkathet qe kishte qene! Shume i shkathet, dhe shume i zoti madje. Meqe ra fjala, po te jetonte ne diten tona, me siguri do te kishte kapur ndonje post te larte ekzekutiv – p.sh. drejtor kompanie celularesh, menaxher banke, administrator i ndonjeres prej mediave te fuqishme,… Madje do thoja se fare mire mund te kishte kapur ndonje post ministri.

Ishte i kompletuar: i zgjuar PO, ambicioz PO, dinak, PO, diplomat, PO, finok, PO, esnaf, PO, ernergjik, PO, largpames, PO. Ishte mbi te gjitha djale pa komplekse dhe me iniciative, madje edhe kur i lipsej, behej dhe agresiv per te arritur ate qe donte.  NUK TE FALTE! Ne fakt, nuk i skuqej fare faqja kur vinte muhabeti per te marre ate qe donte. Nuk pranonte dot koncepte te tipit: “nuk behet dot”, “s’ka mundesi”, “jo”. Etj. Per te gota ishte gjithmone gjysem e mbushur dhe asnjehere bosh. Ne fakt, edhe ne caste te veshtira, (c’est la vie) nuk e humbte toruan, e mblidhte veten dhe dilte nga situata. E kush nuk do ta donte ta punesonte?, Cila parti politike nuk do ta aderonte? Kush mund t’i rezistonte karizmes dhe sharmit te tij? Kush mund t’i thoshte jo CV-se e shkelqyer te tij? MOTOJA E TIJ ISHTE: “1. MOS KI BESIM TEK ASNJERI. 2. DILI VETES PER ZOT. 3. ZOTI NDIHMON ATA QE NDIHMOJNE VETEN!”

Por ate nate kishte shume frike. Ishte ne ankth. Ishte momenti me i veshtire i jetes se tij.  Jeta e vet dhe e familjes ishte ne rrezik. Per here te pare ne jeten e tij i kishte punet keq. Ishte vetem, dhe ne stres e siper pyeste veten “kush jam une?!”

Ky djale i shkathet, ishte lindur binjaks. E forta eshte qe shkathtesine e tregoi me vepra qe ne sekondat e par ate jetes se tij; po, po, eshte e forte fare se si lindi:  edhe pse lindi i dyti, doli me doren e kapur fort pas themres se vellait te vet . Dukej tamam sikur donte ta terhiqte vellain nga themra qe te dilte vete i pari.  Kaq e vecante ishte menyra si lindi saqe nga kjo ndodhi mori dhe emrin. Them se prinderit mund ta kene thene njezeri emrin: “JAKOB!”, dhe “Jakob/Jaakov” ne Hebraisht do te thote fjale per fjale “ai qe te rremben apo te kap thembren” por ne fakt eshte idiome dhe perkthehet “ai qe ta hedh/te mashtron” …Ndoshta ne SHQIP  nje perkthim alternativ: “Ai qe ta merr ne kthese” Ishte ne fakt nje parashikim profetik se cfare tipi do te ishte kur te rritej dhe ashtu doli. Qe i vogel Jakobi donte te ishte i pari, te ishte fitimtari, dhe per ta arritur kete, nuk te falte, kapte dhe rrembente cdo gje qe i hynte ne pune, shfrytezonte cdo mundesi per te bere karriere, per te hecur perpara. Ishte i shkathet, shume i shkathet…

Urte e bute, qe i vogel ishte i perkedheluri i Mamit, Rebekas. Me dinakeri dhe mjeshteri te papare, ia rremben vellait, Esaut, te drejten e parelindjes, -- ne kulturen hebraike  -- gjene me te shtrenjte. Jo vetem kaq, por me vone  ia hedh edhe te jatit, Isaakut , duke siguruar bekimin prej tij; thene ndryshe: fut ne xhep trashegimine qe normalisht i takonte vellait te madh, Esaut. Kur ky i fundit e kapi muhabetin ishte teper vone. Shkurt muhabetit, Jakobi ia kishte hedhur Esaut, ia kishte marre ne kthese...

Por normalisht, e marrmja ne kthese ishte me pasoja. Jakobi u largua me vrap nga shtepia sepse e dinte fare mire qe ishte bere armik per vdekje me te vellain. Dhe Esau e kishte thene “Ditët e zisë për babanë po afrohen; atëherë do të vras vëllanë tim Jakobin" (Zan. 27:41) .Pas 20 vjetesh arrati dhe Jakobi me ne fund do te kthehet ne shtepi. Po tek kush do te kthehet? Tek i vellai, qe e ka kercenuar me vdekje... Apo tek i jati, te cilin e kishte mashtruar.

Dhe ndaj kishte shume frike. Ishte ne ankth. Ishte momenti me i veshtire i jetes se tij.  Jeta e vet dhe e familjes ishte ne rrezik. Per here te pare ne jeten e tij i kishte punet keq. Ishte vetem, dhe ne stres e siper thoshte me vete “kush jam une?!”

Te nesermen do  te kete perballe te vellain, Esaun. Valle cfare do te ndodhe? A do ta fale Esau apo do ta vrase? Kishte shume frike ishte ne ankth… Sapo kishte marre vesh qe Esau, me profesion gjuetar i rregjur, do te vinte i shoqeruar me 400  burra te gjithe te armatosur.
Jakobit i duhet te mendoje e veproje shpejt. Shkathtesia dhe dinakeria, largpamesia dhe diplomacia i duheshin me shume se kurre.

Vendos te provoje t’ia zbuse inatin Esaut duke e marre me te mira. Pergatit dhurata luksoze per te, perfshi edhe dyzet deve! Nuk kursehet. Pastaj zgjon te gjithe  kampin dhe u jep urdher grave dhe femijeve te kalojne lumin. (Zan 32:22-23) Mendon se po te sulmoje Esau, une  duke qene mbrapa, jam ne avantazh. Po, eshte e vertete qe kalimi i lumit naten me femije te vegjel eshte gje e rrezikshme  por nga ana tjeter, me mire keshtu sesa “te me vije neser ne mengjes Esau dhe na vrase te gjitheve.” Kur nuk ke pulen… do hash sorren.” Sa ironike: Edhe ne ato caste, Jakobi mendonte si e si t’ia hidhte Esaut, si e si t’ia merrte ne kthese.
Por tashme te gjithe e kishin kaluar lumin pervec tij. Ate nate, vertet kishte shume frike. Ishte ne ankth. Ishte vetem.

Dhe papritur (Zanafilla 32:24) sulmohet nga nje Burre i panjohur dhe ndeshet me te gjithe naten! 

Valle kush ishte ky Burre? Ne fillim Jakobi me te drejte kujton se eshte Esau, por jo nuk eshte ai! A thua te jete ndonje kusar? Ndeshet me kete bure te panjohur gjithe naten deri ne agim. Megjithate, ne mengjes Jakobi do te thoshte: “jam ndeshur me Zotin.”

Duhet te kete qene nje dyluftim i papare! Ata kapen dhe perleshen me njeri tjetrin  Me hunde qe gjakosen, me rroba qe grisen. Por pa u zbardhur burri i panjohur  e prek ne zgavren e ijes  dhe ajo perdridhet (nervi shiatik) (Zan. 32:25) dhe Jakobi fillon te caloje per shkak te ijes, por gjithsesi vazhdon dyluftimin. Dicka ka ndryshuar, Jakobi veren se ku burre nuk eshte kusar; Jakobi ka perpara vete Zotin.  Nuk ka mundesi qe nje njeri te preke me gisht dhe gna kjo prekje te behesh calaman per gjithe jeten. Jakobi e dinte qe perpara kishte vete vete Zotin.

Pasi kane luftuar gjithe naten, te derrmuar e te rraskapitur, afer agimit fillojne te flasin. Ne fakt, burri i panjohur i ben Jakobit nje kerkese te cuditshme: “Lërmë të shkoj, se po lind agimi" thote burri (Zan. 32:26). Por Jakobi iu përgjegj: "Nuk të lë të shkosh, pa me bekuar!".

Ai e dini sa kohe kishte pritur Zoti qe t’i degjonte keto fjale nga goja e Jakobit? 40 VJET!!! Gjithe ato vite, gjithe ato dekada, Zoti priti, se donte qe Jakobi te vinte tek Ai, te besonte tek Ai Por Jakobi  kishte refuzuar per 40 vjet rrjesht. MOTOJA E TIJ ISHTE: “1. MOS KI BESIM TEK ASNJERI. 2. DILI VETES PER ZOT. 3. ZOTI NDIHMON ATA QE NDIHMOJNE VETEN!”

Prandaj dhe Zoti gjate dyluftimit e lendon ne ije, qe Jakobi ta kuptoje njehere e mire qe jeta pa Zotin eshte disfate. Me ne fund Jakobi mesoi te besonte tek Zoti. Me ne fund kuptoi qe nuk i hynte ne pune shkathtesia, dredhia, inteligjenca, diplomacia apo largpamesia. Te gjitha keto ishin nje hic. Ate nate Jakobi mesoi te besonte dhe te mbeshtetej plotesisht tek Zoti. Dhe prandaj”fitoi” ndaj Zotit, ose me sakte Zoti e la te fitonte. Duhet te besonte e mbeshtetej plotesisht tek ZOTI ne menyre qe Zoti te mos luftonte me me te.
Po mire, “si e ke emrin?” E pyet burri i panjohur.

"Si e ke emrin?” – Kush je ti? E njejta pyetje i ishte bere para disa dekadash. Sa ironike. E kishte pyetur i jati, Isaaku, (se nga pleqeria kishte humbur shikimin) dhe Jakobi i ishte pergjigjur: “Jam Esau, i parelinduri yt!” (Zan. 27:32).

Si e kam emrin? Kush jam une? – Valle si do pergjigjet kesaj rradhe ky djale i shkathet, esnaf , diplomat, dhe largpames. Per dekada te tera kishte jetuar me nje identitet te rreme. “Kot nuk e ka emrin Jakob” kishte thene njehere Esau – “Ai ta hedh, ai te mashtron”...

Por Jakobi tashme ishte i lodhur nga identiteti i rreme. Pas 20 vjetesh arratie, pas kercenimeve nga i vellai, dhe jetes se veshtire si “kollovar” (tek i vjehrri, Labani), ai kishte thene: MJAFT. Une jam ai qe jam, jam Jakobi dhe , sic me ka urdheruar Zoti, do te kthehem ne shtepine e atit tim.
“Si e ke emrin?” e pyeti Burri i panjohur dhe per here te pare ne jeten  e tij pa hezituar qofte dhe nje sekonde, ai pergjigjet:  “JAKOB” (32:27)

Dhe menjehere mori fryme thelle dhe lirisht. Ishte nje moment domethenes. Ishte momenti kur ai tregoi shume me teper sesa informacion pasaporte.  Studiuesi Victor Hamilton thote qe kur pohon emrin e tij te vertete, Jakobi po rrefen se sa i sakte eshte ai emer. Vetem tani ai bie dakort per here te pare me Esaun qe "Jakob" ishte emri qe e perkufizonte ate me se miri. Dhe pikerisht, ky rrefim i sinqerte – kjo fjale e vetme qe i del nga goja, sado e hidhur qe ishte, hap rrugen per nje emer te ri, per nje identitet te ri.

Zoti i pergjigjet: “emrin nuk do ta kesh me Jakob,”  -- nuk do te njihesh me si ai qe rremben, ai qe mashtron, ai qe ta hedh, ai qe ta merr ne kthese…. Jo, ti do te quhesh Izrael (heb. Yisrael) Ai qe lufton me Zotin dhe me njerezit, dhe fiton! (v.28) Jakobi tashme do te njihet me emrin Israel, dhe  ate nate jeta e tij ndryshoi perjetesisht.  Tek v. 29 e ka radhen ai te beje nje pyetje: e pyet burrin "te lutem me thuaj emrin tend?" Dhe Zoti me nje pyetje retorike ja jep pergjigjen: Pse e do emrin tim? ---

TE dashur miq, ka ardhur casti qe t'i bejme vetes disa pyetje:
Kush jemi ne? Si e kemi emrin tim te vertete?

A po ndeshet Zoti me ne? Cila eshte motoja e jetes sone? A mos ndoshta eshte ish-motoja e Jakobit: MOS KI BESIM TEK ASNJERI. 2. DILI VETES PER ZOT. 3. ZOTI NDIHMON ATA QE NDIHMOJNE VETEN”?
A mos ndoshta mendojme dhe ne qe vetem me shkathtesi, dredhi, ambicie, inteligjence, dipllomaci, largpamesi mund te arrijme gjithcka. Apo besojme dhe mbeshtetemi tek Zoti qe Ai te siguroje per ne?

A mos ndoshta mendojme qe varet vetem nga ne qe te kemi buke ne shtepi, te paguajme qirane apo kredite e shtepise, qe te kapim nje rroge/pune te mire, a mos ndoshta mendojme dhe ne se mund te promovohemi apo te avancojme ne karrieren me ane te inteligjences apo raporteve miqesore qe kemi me shefat? Apo besojme dhe mbeshtetemi tek Zoti qe Ai te siguroje per ne?

A e kemi vrare ndonjehere mendjen: Pse enderrojme e shpresojme te gjithe qe te kapim moshen e arte – te rrojme sa me gjate. Mos ndoshta kjo arrihet vetem duke ngrene tre vakte ne dite (cdo 5 ore) apo duke fjetur gjume rregullisht, duke bere ushtrime fizike, duke patur nje diete sa me vegjetariane dhe pa helme. Apo besojme dhe mbeshtetemi tek Zoti qe te siguroje per ne?

A mos ndoshta mendojme qe vetem ne e kemi ne dore qe t’i sjellim femijet apo te afermit tek Zoti apo besojme dhe mbeshtetemi tek Zoti qe Ai ta siguroje kete per ne?

A mos ndoshta valle mendojme se  do te fitojme parajsen sepse kemi qene te sinqerte, te perkushtuar, te zellshem dhe me dashuri per Zotin? Apo besonjme dhe mbeshtetemi  plotesisht tek Zoti, hiri dhe meshira e tij, tek pranimi i Jezu Krishtit si Zot e Shpetimtar>

A mos ndoshta ne pastoret apo drejtuesit e kishave mendojme se varet vetem nga ne per te rritur e ndertuar kishen, per ta mbrojtur e ta mbajtur te paster, per te bere programe te bukura, sabate te paharrueshme? Apo besojme dhe mbeshtetemi plotesisht tek Zoti, qe Ai t’i siguroje te gjitha keto?

Lista vazhdon sa te duash… por pyetja dhe sfida mbetet e njejta: Ne te gjitha keto gjera, si mendojme ne te vertete: varen nga ne apo varen nga Zoti?

Te dashur miq, ndonjehere Zoti, po po Zoti lejon fatkeqesi, rreziqe, veshtiresi situata jo te kendshme ne jeten tone. Ndonjehere Zoti lejon papunesine, falimentimin, apo varferine ne jeten tone qe ne t’i hedhim gjithe shqetesimet tek AI dhe t’i leme gjithe problemet ne prehrin e tij. Qe ne te shikojme nga lart dhe te perulemi perpara Tij. Ai i lejon sepse ka shume endje qe ne, ashtu si Jakobi te mos e leshojme dhe qe ai te na jape bekimin. Kur ishte hera e fundit qe luftuat me Zotin? Kjo do ishte lutja ime per te gjithe ne: qe Zoti te ndeshej me ne, sepse e dime qe ne fund na pret nje bekim jo vetem per sot, jo vetem per vitin 2011, por per gjithe jeten.

Ate mengjes, Izraeli, nuk kishte me frike, ate mengjes Izraeli nuk kishte me ankth. Ate mengjes Izraeli nuk ishte me vetem. Ate mengjes nuk kishte me stres sepse tashme e dinte shume mire se cili ishte… se si e kishte emrin… Sepse kishte besim tek Zoti. Dhe kishte marre bekimin e tij. Nersa dielli lindte, Izraeli, u ngrit duke caluar nga ai vend. Dhe ia vuri emrin "Peniel" qe do te thote: E pashë Perëndinë ballë për ballë dhe jeta ime u fal".(v.30) Me ne fund, ai qe mashtronte, ai qe ta hidhte, ai qe ta merrte ne kthese, u shnderrua ne ate qe u ndesh me Zotin, ai qe doli kerkoi bekimin e Zotit, ai qe mesoi te besonte tek Zoti.

PO NE? SI E KEMI EMRIN? KUSH JEMI?

04 janar 2011

Historia e Flora Sabatino Lewis ne Edicionin Boteror te Shkolles se Sabatit

Te dashur lexues te 'adventist tirana'

Kemi kenaqesine ne kete fillim viti qe t'ju njoftojme se historia prekese e Daniel dhe Flora Sabatino Lewis, heronj te besimit Adventist shqiptar eshte permendur nga Prof. Dr. Julian Melgosa i cili eshte dhe autori i mesimeve te tremujorit te tanishem (janar-mars 2011).

Per ata prej jush qe zoterojne gjuhen spanjolle, historine mund ta kexoni ketu:

http://www.escuelasabatica2010.com/files/2011-01-03Complementario.pdf

Zoti ju bekofte,


adventist tirana