27 dhjetor 2008

Gëzuar Festat!

Në emër të Kishës Adventiste Tiranë-Qendër, uroj bekimet më kuptimplote hyjnore për të gjithë frekuentuesit e kishës dhe blogut të saj. Viti 2008 ka qenë një vit rritjeje dhe maturimi për të gjithë ne! Sa e mrekullueshme që jemi një familje, një familje që rritet, një familje që reflekton për gabimet dhe fal, një familje që inkurajon dhe një familje tashmë aktive dhe e gatshme për të shërbyer në komunitet!

Faleminderit të gjithëve!

Pastor Juli

18 dhjetor 2008

07 dhjetor 2008

MBLEDHJE TE HENEN

Ju lutem mos harroni të vini të hënën ora 19:00 sepse do të flasim për aktivitetet e rëndësishme që vijojnë së shpejti -- 1. fundjavën në Dajt, 2. Programin e Krishtlindjeve dhe 3. Fundjavën në Korçë/Voskopojë.

Zoti ju bekoftë,

juli

28 nëntor 2008

16 nëntor 2008

Sabat 15 nëntor 2008!

Një sabat vërtet i veçantë dhe emocionant! Sa mirë kur jemi së bashku dhe adhurojmë të bashkuar! Doja të falenderoja të gjithë për përkushtimin dhe impenjimin për rritjen cilësore dhe sasiore të mbretërisë së Perëndisë në Tiranë. Në këtë mënyrë, ne u japim inkurajimin më të mirë të mundshëm motrave dhe vëllezërve tanë që nuk ishin fizikisht me ne. Zoti po e bekon kishën e Tiranës dhe dëshiron që nga bekimi i Tij të mos privohet askush!
Faleminderit dhe njëherë,
Juli

13 nëntor 2008

SABAT SPECIAL - këtë të shtunë - 15 NENTOR!

Të dashur miq,

Këtë të shtunë jeni të ftuar posaçërisht të lini streset e javës dhe të çlodheni në praninë Hyjnore dhe shoqërinë e motrave e vëllezërve besimtarë.

Këtë të shtunë kishës sonë i shtohen 4 anëtarë të rinj, familja misionare Mays (David, Brenda, Megan dhe Moriah) nga Berati! Gjithashtu, me ne në adhurim do të jenë të gjithë drejtuesit e Unionit Adriatik, (përgjegjës për Kishën Adventiste në Shqipëri, Kroaci e Slloveni), njëri prej të cilëve edhe do të predikojë.

Last but not least, këtë të shtunë do të kemi të gjithë mundësinë për të kontribuar për Sarah-n e vogël, vajzën e Marjetës, në një ofertë speciale e cila do të ndihmojë në mundësimin e operacionit të dytë të Sarah-s në Mynih.

Ejani së bashku me miqtë e familjarët tuaj në shtëpinë e paqes dhe përtërituni shpirtërisht ditën që Zoti ndau veç për kënaqësinë tonë, dhe kontribuoni në rritjen cilësore dhe sasiore të kishës sonë!

Zoti ju bekoftë,

PASTOR Juli

05 nëntor 2008

Te lutemi per ndertesen ne qender!

Ju ftoj qe ne kete mesjave te lutemi ne menyre te vecante qe Zoti te na jape nje drite jeshile per nje vend te pershtatshem afer qendres.

Bekime,

juli

21 tetor 2008

E HENE 20 tetor!
Një falenderim të veçantë Edlirës për prezantimin mjaft profesional dhe interaktiv si dhe të gjithë pjesëmarrësve. Ishte vërtet një bekim.
Poshtë janë disa foto nga aktiviteti:

06 tetor 2008

ZOTI PO E BEKON KISHEN TONE!

LETER E HAPUR

Te dashur miq, motra e vellezer,

Bekimet e Zotit qofshin me ju te gjithe ne kete fillim jave, kudo qe ndodheni!

Me duhet te pranoj se nuk eshte e lehte te shkruaj nje email duke ditur se ndersa shume nga ju jeni pjese aktive e kishes ne qender, disa te tjere mund te jeni te larguar fizikisht, por jo shpirterisht, sepse te gjithe kemi kontribuar se bashku ne ndertimin dhe forcimin e kishes qe nga viti 1992 e deri sot. 

Jam zgjuar sot vetem me nje mendim ne koke: Zoti yne Jezu Krisht po e bekon kishen tone dhe ka plane fantastike per te -- pra per ne te gjithe! Kam shume e shume aresye per ta besuar dhe per t'u ngazellyer per kete, por do te rreshtoj vetem disa. Fryma dhe pjesemarrja juaj (ne kuptimin literal te fjales) ne kishe sabatin e fundit eshte nje tregues se Fryma e Shenjte po pergatit nje revolucion dhe ringjallje te mirefillte shpirterore, dhe per kete themi te gjithe Haleluja! Vetem kete fundjave, tre prej personave qe jane shume prane nesh (emrat do t'i bej publike sabatin qe vjen) kane vendosur "te ndjekin Jezusin" - sic thote kenga - pra, te pagezohen dhe/ose te behen anetare te Kishes sone ne qender. 

Eshte e vertete, shume prej nesh jane dekurajuar, ofenduar, zhgenjyer dhe lenduar nga kisha, drejtuesit apo anetaret e saj, kane pritur gjate per nje inkurajim dhe vizite dhe nuk e kane marre. Ky eshte momenti qe kisha, ky spital ku te gjithe vime te semure, kerkon ndjese dhe falje. Por jo vetem kaq, Kisha Adventiste e Tiranes na perket te gjitheve, eshte shtepia jone e perbashket, dhe na fton te gjitheve te falim, te reflektojme, dhe t'i japim nje shans te dyte, apo te trete... 

Imagjinoni sikur potenciali dhe niveli intelektual i juaj, arsimimi dhe profesionalizmi juaj, te gjitha dhuntite dhe talentet tuaja te vihen ne dispozicion te plote te Frymes se Shenjte per rindertimin e kishes sone ne Tirane. Qielli eshte limiti, sic thote shprehja ne anglisht! 
Imagjinoni sikur te linim hatermbetjet, inatet, dufet e frustrimet dhe te tregoheshim zemergjere, fales, jo-paragjykues dhe pozitive... Qielli eshte limiti!
Imagjinoni nese te gjithe do te benim nje riperkushtim te jeteve tona duke kujtuar ato caste te magjishme dhe te paharrueshme kur ne vendosem "te ndjekim Jezusin" dikur ndermjet 1992 -2008. T'i japim Zotit nje shans te dyte dhe te riperterijme beselidhjen me te. Natyrisht, shume prej jush ndodheni fizikisht jashte atdheut dhe nuk mund te adhuroni ne sabat me ne te tjeret ketu ne Tirane. Nderkohe qe Kisha Adventiste eshte nje familje mbareboterore dhe kisha lokale mund te kete ne afersi te vendbanimit tuaj, ju ftoj te qendroni ne kontakt me ne, nepermjet emailit dhe blog-ut te kishes sone lokale, http://tiranacentral.blogspot.com si dhe blogut te ri zyrtar (jo-permanent) mbarekombetar http://adventistalbania.blogspot.com i cili perfshin Kishen Adventiste ne Shqiperi dhe diasporen shqiptare adventiste kudo qe ndodhet. 

Gjerat po levizin, dhe si pastor i kishes, jam me optimist se kurre se Zoti po e bekon dhe do ta bekoje fuqishem Kishen e Tiranes. Sigurisht, nese me lejon Arbri te citoj, "ndyshimi fillon nga ty!" Mos harroni se Kisha Adventiste ne Shqiperi u perket te krishtereve Adventiste shqiptare. Zoti na ka thirrur te gjitheve te marrim pergjegjesi dhe te ushtrojme vendim-marrje per te ardhmen e Kishes sone, dhe keshtu, te perjetojme bekime te njepasnjeshme. Sepse, sic ndodhi me popullin e zgjedhur te Perendise, pergjegjshmeria dhe bekimet ishin ne perpjestim te drejte.

Eshte e vertete, sot jemi me te pakte ne numer, dhe kujtojme te gjithe me nostalgji ato vite "te arta" ne vitet '90... Por ndersa reflektojme dhe mesojme nga gabimet e shumta te se kaluares, te mos harrojme se sot jemi me te rritur e me te pjekur, familjare e bashkeshorte. Rrjedhimisht, kemi shume me pak kohe te lire ne dispozicion dhe na duhet te vendosim prioritete dhe te planifikojme sa me mire. Rritja e mireqenies dhe shekullarizimi eshte nje fakt i patjetersueshem, dhe ka ndikuar jo pak ne spiritualitetin tone. Pikerisht per keto aresye kemi nevoje me shume se kurre per njeri-tjetrin dhe shtepine tone te perbashket shpirterore. Pervec takimeve te zakonshme ne qender cdo te shtune, kemi lancuar "te henat ne qender", cdo te hene ora 19:00 (po ne qender) per te adresuar nevojat qe kemi si dhe per t'u faktorizuar ne komunitet nepermjet programeve dhe seminareve me tema nga me te ndryshmet. (per detaje shkoni tek blog-u). 

Nderkohe qe studimet e Bibles zhvillohen ne kohe te ndryshme gjate javes, prej mese nje viti kemi ri-nisur takimin e Rinise ne Selite (te premteve ora 18:00), dhe kur shoh entuziazmin dhe pjesemarrjen e zjarrte te te rinjve, prekem sepse kujtoj ato te premte kur takoheshim te gjithe, kur ishim vete adoleshente dhe lavderonim Zotin me kenge e lavde.

Ju ftoj te planifikoni qe tani sepse ne muajt ne vazhdim do te kemi perpara evenimente speciale. Po planifikojme nje fundjave tjeter (spiritual retreat) ne Dajt dhe do t'ju njoftoj se shpejti per datat e sakta, por do te jete nga fundi i nentorit/fillimi i dhjetorit). Do te kemi, si cdo vit, programin e Krishtlindjeve ne qender, nje tradite nga me te bukurat per kishen tone. Fundjaven pas Krishtlindjeve kemi planifikur nje Festival Besimi ne Korce (serish kujtojme me nostalgji ato vite...) dhe te kalojme nje fundjave te paharrueshme se bashku, duke shpresuar se do kemi dhe bore.

Te dashur miq, motra e vellezer ne Krishtin, Zotin tone, Zoti po e bekon Kishen e Tiranes dhe po na fton te gjitheve qe te jemi pjese e ardhmerise se saj. Sot une falenderoj Zotin per te gjithe ne, sepse jemi te cmuar per Jezusin dhe Kishen e Tij dhe jemi thirrur prej Tij personalisht, qe te forcojme Mbreterine e Perendise ne Tirane dhe keshtu te inkurajojme bashkesite simotra ne mbare Shqiperine, Kosove dhe pse jo, te nxisim e inicjojme ngritjen e Kishave Adventiste shqiptare ne diaspore...

Ju falenderoj te gjitheve qe i kushtuat disa minuta leximit te ketij e-maili. Zoti ju bekofte ne kete fillim jave. Trixi dhe une ju sigurojme se lutemi per te gjithe ju, kudo qe te ndodheni. Po e mbyll me nje varg qe eshte shume i vecante per mua dhe besoj se eshte mesazh per te gjithe ne. Jane fjalet e Jezusit i cili na thote "Këto jua kam thënë, që të keni paqe në Mua. Në botë do të keni mundime, por mos e lëshoni veten; Unë e kam mposhtur botën." Gjoni 16:33.

Pastor Juli

02 tetor 2008

TE HENAT RIFILLOJNE NE QENDER NGA 6 TETORI

Takimet speciale të hënave do të rifillojnë më 6 tetor, ora 19.00. Ejani dhe ftoni të afërmit dhe miqtë tuaj.
Juli & Trixi

Lajmërime te ndryshme

Mirëmengjes dhe bekime të gjithëve,

Disa lajmërime shkurt:

Në 27 dhjetor plani është që të shkojmë të organizuar me makina në Korçë në sezonin e Krishtlindjes -- si në kohërat e vjetra! Më shumë detaje do t'ju jap gjatë ditëve në vazhdim.

Elidonin, Drenicën dhe Amantian i presim të vijnë nga fundi i nëntorit, që pastaj të shkojmë të gjithë në Dajt si vjet për spiritual retreat. 

Plani i predikimit në TR-Q: 4 tetor Sylvain (Juli në DR) 11 tetor Juli, 18 tetor Altini/Flori/Juli, 25 tetor Juli, 1 nëntor Juli, 8 nëntor Gent Lala (Juli në KO), 15 nëntor Juli/Trixi, 22 nëntor Sylvain, 29 nëntor Juli, 6 dhjetor Elidon/Juli, 13 dhjetor Felicia, 20 dhjetor Juli, 27 dhjetor jemi në KORÇË. Në njërin prej sabateve sigurisht do të jemi si fundjavë në Dajt, data vendoset nga Grupi i Punës.

Faleminderit,

juli

25 gusht 2008

E RE!!!

Ftoni miqte, koleget dhe te afermit tuaj ne kete iniciative te fundit te kishes sone. Te henat e shtatorit do te mesojme teknika relaksimi dhe clirim/menaxhim stresi nga Dr. med. Beatrice Kastrati. Me shume detaje ne ditet ne vazhdim...

22 gusht 2008

KETE SABAT NE DURRES

Kete te shtune, nuk do te kete takim ne qender por do te udhetojme per ne Durres, per te adhuruar se bashku me motrat e vellezerit nga kishat e Durresit dhe Elbasanit si dhe grupin prej 25 vetash nga Rinia Adventiste e Gjermanise Jugore.
Sherbesa e adhurimit fillon ne ora 10:30 (Kisha e Durresit ndodhet perballe poliklinikes qendrore). Per me teper info, telefononi 0693246470.

Sabat te lumtur te gjitheve,

Juli

14 gusht 2008

"Ndryshimi fillon nga ty!" Arbri & Co. Gerdec


Mbjellja e ullinjve ne Gerdec ne perkujtim te viktimave

11.08.08
30 korrik 2008

Çfarë besojnë Adventistët (Anglisht)

(Cituar nga Siti zyrtar i Kishës Botërore)

-- As a Christian church, Seventh-day Adventists are a faith community rooted in the beliefs described by the Holy Scriptures. Adventists describe these beliefs in the following ways: God's greatest desire is for you to see a clear picture of His character. When you see Him clearly, you will find His love irresistible. For many, "seeing God clearly" requires that they see God's face. However, how He looks is not the issue. Seeing and understanding His character is what's most important. The more clearly we understand Him, the more we will find His love irresistible.

As we begin to experience His love, our own lives will begin to make more sense. God most clearly reveals His character in three great events. The first is His creation of man and woman--and His giving them the freedom of choice. He created humans with the ability to choose to love Him or to hate Him! The death of Jesus Christ, God's only Son, on the cross as our substitute is the second great event. In that act He paid the penalty we deserve for our hateful choices toward God and His ways. Jesus' death guarantees forgiveness for those choices and allows us to spend eternity with Him. The third event confirms the first two and fills every heart with hope: Christ's tomb is empty! He is alive, living to fill us with His love! Jesus' disciple John wrote that if everyone wrote all the stories they knew about Jesus, the whole world could not contain them.

Our knowledge of God helps us understand His love, character, and grace. Experiencing that love begins a lifelong adventure in growth and service. This knowledge and experience powers our mission to tell the world about His love and His offer of salvation. Scripture is a road map. The Bible is God's voice, speaking His love personally to you today. The Bible speaks the Creator's directions to us, like a detailed road map that clearly shows the exit ramp directly into heaven. It is also much like an owner's manual for a life ready to be lived on the cutting edge of liberty. Sometimes His voice speaks through stories, such as those of David and Goliath, Ruth and Boaz, Naaman's little servant girl, Christ on the cross, and fisherman Peter learning how to tend sheep. Some of these stories teach us how to handle the troubles we face each day. Others fill us with hope and peace. Each of them is like a personal letter from God to you.

Portions of Scripture are direct instructions and laws from God such as the Ten Commandments, recorded in Exodus 20. These tell us more about God and His expectations for us. When people asked Jesus to summarize these commands, He focused on the way God's love affects the way we live. "Love the Lord your God with all your heart, mind, and soul," He said. "And love your neighbor as you love yourself." On other pages the Bible gives God's practical advice and encouragement through parables, lists, promises, and warnings. Amazingly, though many different writers throughout thousands of years wrote the Bible, each page describes the same God in ways we can understand and apply in our lives today. This book is always His voice talking personally to anyone who is willing to read and hear. God loves us even when we choose to reject His love. In those times He allows us to walk away into the life of our own choices. Yet He is still there, always ready to redeem us from the results of our decisions. Jesus is the one who never changes in a universe that always does.

Jesus is Creator, Sustainer, Saviour, Friend, God's Son, and God Himself! Everything in this world is always changing, even our desires, interests, skills, and body shapes. But Jesus? He's consistent. He's always the same. Sure, He's always surprising us and touching our lives in thousands of new and different ways, but His character is unchanging. He's God's Son, the Creator, our Saviour, and Friend. Jesus has promised to be all of that, and more, for each of us. We can trust His promises because He is God. When the words of Colossians say "in Him all things hold together" (1:17, NIV) that includes everything in our lives. He keeps us whole when the enemy is trying to make us fall apart. Seventh-day Adventists believe that Jesus is one of the three persons, called the Trinity, who make up our one God. The Bible describes Jesus, the Father, and the Holy Spirit as each being committed to our growth as Christians and to our salvation as their children. They made this salvation possible when Jesus came to Bethlehem as a human baby. He lived a life perfectly in accord with God's will and then died innocently for all of our sins. He was placed in a borrowed tomb, but He came back to life three days later. Now he is in heaven interceding with the Father for us, preparing for our deliverance from sin and death.

When everything may be falling apart, when you feel totally alone in the universe, Jesus is right there in the center of it all, offering personal peace and hope. Allow Him into your life. He immediately begins "remodeling" who you are and how you live. Jesus, in fact, is busily transforming His followers into accurate representatives of God's character. Look to Jesus, and you'll be looking into the understanding and loving face of God. God's vision for you is life as He lives it! God loves you, and wants to give you the highest quality of life imaginable. No, not a second-rate existence somewhere on earth, but the highest quality of life imaginable, here and in eternity with Him! That's what God wants us to have. The best! This is why He provides church families where we can belong. This is why He gives each of us special gifts and talents, so we can live life fully. Amazingly, this is why He's concerned about what you're doing, when you're doing it, and how you relate to Him. God doesn't want anything to get in the way of our friendship. He especially doesn't want us to get involved in anything damaging or hurtful. He's like a loving father or a good big brother. He's someone who loves you so much that He's always looking out for you.

When God designed you, He included special talents and skills that will help you become a uniquely valuable individual. These may be your ability to teach, your love for others, or your leadership skills. Still, whatever special gifts you have received, God has also provided all of the energy and wisdom necessary for you to use them well. By the way, how God feels about death is part of the quality life He offers. For followers of Christ, death holds no fear. Remember, Jesus defeated death on Calvary and has given us freedom from death. Cemeteries, then, are filled with followers of God who are in the "peaceful pause before the resurrection." Yes, they are dead, but that death holds no power over their future. Jesus is coming to take them (and those of us who are still living) HOME! Death is almost like a wintery promise of spring. The Seventh-day Adventist faith in today and in the future comes from seeing this life "overflowing" with hope! Because love is the key aspect of His character, God is also deeply into gratitude. Before we even finish saying thank you, He's already busy sending more blessings.

In the heart of God is a place you can experience as home. God loves you, and wants to spend time with you personally, one on one, as two close friends. Because you and God are friends, you will spend time together as friends do. Each morning you'll share a hello and a hug and discuss how you can face the day's events together. Throughout the day you'll talk with Him about how you feel. You'll laugh with Him at funny things and ache with Him over sadness and hurts. It's pleasant being God's friend, able to snuggle comfortably into the safety of your relationship. You can always trust Him to treat you well, because He loves you. The seventh day (Saturday) is an extra-special part of the relationship. The Bible, from Genesis through Revelation, describes the seventh day as the one day God has set aside for focused fellowship with His people. God has named that day "Sabbath" and asked us to spend it with Him. "Remember the sabbath day," He says, "to keep it holy." The Sabbath is a whole day to deepen our friendship with the Creator of the universe! A day when we're together, Jesus with us and us with Jesus.

There's another great truth about friendship with God. It doesn't end in a cemetery, for God is planning a homecoming better than anything we can dream. A homecoming filled with angels, trumpets, Jesus, and resurrections! He's promised to bring His followers, those who have accepted the offer of His life-changing love, from this earth to His home, a place He calls heaven. A place where our friendship can go on growing forever, endlessly, joyfully! God keeps a family album-and your picture is in it. God loves you and has a plan for your life. God's love is about you. Personally. God made you and has a very special plan for your life. It's a plan that will fill you with hope, love, peace, and activity. In fact, when Christ paid the penalty for sin on the cross, that gave Him the right to claim you as His own. As a result, you can experience His love and priceless salvation freely and fully without limit. By the way, pictures of everyone fill that album: Nepalese, Brazilians, Nigerians, Yupiks, Germans, people of every nation, culture, background, gender, hair color, and foot size. In God's eyes all are equally "children of the King"!

Salvation? God cleans away all our sins and replaces them with His goodness. We don't have to be "good" for Him to accept us. Nevertheless, we must accept His promise and allow Him to clean out everything the enemy has left in us. Then we begin to experience the transforming power of His love. It's like a giant war: one side pulling us toward empty pleasure and destruction, and God urging us to accept His offer of peace and purpose. Remember, Jesus has already won the war. He is victorious! We celebrate His victory in our lives when we participate in the Lord's Supper. This meal includes three symbols: Foot washing (which symbolizes our commitment to love others as Jesus loves us), bread ("This bread is my flesh," Jesus said, "which I will give for the life of the world," John 6:51, NIV), and wine or grape juice ("Whoever eats my flesh and drinks my blood has eternal life." John 6:54, NIV)

To help us understand how God can transform us into His children, Jesus modeled the process of baptism for us. Baptism symbolized dying to self and coming alive in Jesus. Seventh-day Adventists practice full immersion baptism because by being fully buried beneath the water we symbolize that God's grace fully fills us with His new life for the future. Through baptism we are truly born again in Jesus. Eternal life, peace, purpose, forgiveness, transforming grace, hope: Everything He promises is ours, because He's offering it and He's shown we can trust Him to do exactly as He promises. Accept His gifts, and you immediately become an active part of His family, and He joyfully becomes part of yours.

15 korrik 2008

Foto nga shugurimi i Pr. Gentit dhe Pr. Julit

Sabat, 31 maj 2008, Kolegji i Unionit Adriatik ne Marusevec, Kroaci.

14 korrik 2008

Sabat, 12 korrik 2008

Pyetja ne dukje e pavend nga ana e Jezusit bere paralitikut (dhe nepermjet tij, te gjithe neve) : "A do te sherohesh?" eshte shume me e thelle dhe ballafaquese sa c'duket!

Faleminderim te vecante te gjitheve ju qe po e trajtoni ardhjen ne kishe si prioritet, pavaresisht nga vapa apo sezoni i pushimeve!

07 korrik 2008

Sabat, 5 korrik 2008

Biseda e Jezusit me te riun pasanik permban nje mesazh sa radikal, ashtu edhe aktual: Kur ishte hera e fundit qe beme listen e prioriteteve ne jete? Ne cilin klasifikimi valle qendron marredhenia jone me Zotin?

28 qershor 2008

Sabat 28 qershor 2008 - 1 Gjonit 4:7-11

Videoclip shume prekes e trondites(ndalohet per femijet nen 12 vjec) Per me teper informacion dhe nese deshironi te blini DVD e filmit "Most" (ne gjuhen ceke, "Ura"), shih MostTheMovie.com.
Zoti ju bekofte, Juli.

20 qershor 2008

KETE TE SHTUNE

Ju ftojme te gjitheve ne takimin tone ne qender, ora 11. Predikuese do te jete Beatrice Kastrati, me nje mesazh shume te vecante dhe sfidues!!! Ndersa Edlira do te na njoftoje per iniciativen e fundit te vellait te saj Arbrit, (tashme i njohur kudo si fituesi i Big Brother), iniciative kjo qe mbeshtetet fuqimisht edhe nga Kisha Adventiste Tirane-Qender.

Zoti ju bekofte dhe shihemi neser,

Juli

0693246470

10 qershor 2008

8 Marsi ne kishen e qendres, Tirane
Foto: Nela

28 maj 2008

Shugurimi i Julit - Letra e falenderimit ne anglisht

Dear brothers/sisters/friends -- leaders/administrators, coaches/mentors, pastors/workers, professors, colleagues and former classmates, from past and present,

My wife Beatrice (Trixi) and I are very humbled and delighted to share with you all the news on the recent approval from "the brethren" for me to receive the ministerial credentials . The ordination ceremony will be taking place in Croatia, this coming Sabbath, May 31st, 2008, where I will be ordained together with 9 other pastors from the Adriatic Union Conference. On this wonderful occasion, I would like to extend my deepest thanks for your generous and precious time, support, prayers, encouragement, personal example, coaching, counselling, but just as importantly, for all your critique, admonishment, bluntness, challenging, and those "difficult" chats -- I would not be where I am without any of the latter!

From those distant, yet unforgettable days of the summer of 1992, when Alban and I, prompted by Pastor David Currie, received the divine calling for pastoral ministry, to this day, I have been honoured to serve/learn/contribute in/at/to our wonderful church family that I have encountered everywhere -- Trans-European Division (1992-present), Newbold College (1995, 1996-1999, 2003-2005), Adriatic Union Conference (1999-present) and Albanian Mission (1993-present), as volunteer, literature evangelist, Bible worker, intern, church planter, editor, theology student/"systematician", student/assistant residence-hall dean, chaplain, team/social club leader, licensed pastor, -- I am grateful to TED/NC/AUC/AM for supporting my formal education/employment, as well as for impacting and shaping my character, ministry, vision and sense of mission.

Trixi and I are currently serving in Tirana, Albania's capital, pastoring and re-planting Tirana-Central Adventist Church and other affiliated groups/companies, with a target/focus on young professionals. As we see our church grow by the day in spirituality and numbers, we can only testify with humility of the miracles the Holy Spirit is performing in Tirana and the rest of Albania through our ministry, as we remain committed, optimistic and excited about the prospective growth of God's Kingdom in Albania.

We thank our Lord and Saviour Jesus Christ for all of you,

Kindest regards and greetings from Tirana,

Julian & Beatrice Kastrati

18 maj 2008

LAJMERIME TE NDRYSHME

  1. E shtune 24 maj - 11:00 Dite vizitoresh - Program i vecante adhurimi ne qender - me miq te vecante nga Franca - Ftoni miqte dhe te afermit!
  2. E shtune 24 maj - Ceremoni pagezimi 16:30 ne Divjake - te gjithe te ftuar.
  3. E diel 25 maj - Turnamenti i futbollit i kishave Adventiste te rajonit ne Shkup.
  4. Cdo te marte 18:00 -Studim Biblik - "Vargje te veshtira nga Bibla" - ne zyrat e Misionit (Vila 70, Selite)
  5. Cdo te premte 19:00 - Takimi i Rinise

07 maj 2008

Amantia 3 vjec


Amantia u be 3 vjec ( 3 Prill 2008)

Ne shkolle (kopesht) shoket e shoqet e Amantias i bene nje program me kenege dhe lojra dhe i dhane dhurata e cokollata.

Koleget e babit i bene nje mini-party.

06 maj 2008

Gezuar Ditelindjen!

Sa mire do te ishte te mbanim mend dhe te uronim njeri-tjetrin per ditelindje!Sot p.sh., eshte ditelindja e Elires, per ta nga ju qe nuk e mbajne mend ajo eshte vajza e "teta" Neles, dhe per momentin ndodhet ne Shtetet e Bashkuara,E dashur Elira, ne emer te Kishes tende "meme", te uroj gjithe te mirat dhe bekimet e Perendise,

03 maj 2008

Nuk kam kohe te jem shenjtor/e

Nga Shen Teresa e Avilas - Shekulli XVI

Zot i gjithe eneve dhe tiganeve dhe gjerave,

meqenese nuk kam kohe te behem nje shenjtore e madhe duke bere gjera te bukura

apo te meditoj deri vone per Ty, a te enderroj ne driten e agimit apo te vershoj drejt portave te parajses

beme shenjtore ndersa gatuaj gjelle dhe laj pjatat

Ndonese duhet te kem duart e Martes, kam mendjen e Marise, dhe kur llustroj cizmet e kepucet,

Zot, atje gjej sandalet e Tua, mendoj se si shkelen mbi toke, sa here qe pastroj me dore dyshemene

Pranoje kete meditim Zot, nuk kam kohe per me shume

Ngrohe gjithe kuzhinen me dashurine Tende, dhe ndricoje me paqen tende;

M’i fal te gjitha merakosjet, dhe m’i ndal murmuritjet e qarjet

Ti qe do aq shume sa i jep njerezve per te ngrene, ne toke apo ne det, pranoje sherbimin qe une bej,

sepse e bej per Ty!

24 prill 2008

Me shume foto nga sabati i 12 prillit


Prezantimi i Fatjonit, alamet cuni etj etj...


Momenti i pagezimit te Fatjonit, nen buzeqeshjet e Gertit, Edlires dhe Zares...Sekondat pas zhytjes: Toni i emocionuar, Gerti duartroket, Juli merr fryme...


Trixi me himnin ne gjermanisht "Ne Ty Eshte Gezimi"


Kenga speciale e Florit "Zemren sjell tek Ti"


Cunat ne lutje: Fredi, Altini (Biri)


07 prill 2008

Sabat, 12 prill 2008!


Nje dite plot bekime -- Kishes sone i shtohet dhe nje anetar, Fation Goxhaj, (ne foto) pagezuar nga Pastor Julian Kastrati, dhe i rrethuar nga motrat dhe vellezerit besimtare.
Me shume foto te kesaj dite festive do shtohen se shpejti ne blog.

04 prill 2008

Cunat u kthyn nga Zagrebi

EKIPI ME UNIFORMEN KUQEZI
majtas lart: Oni, Flori, Liri, Altini, Juli
posht, Fredi, Bledi
kameraman: Fatjoni


PA GJO NUK NGELEM - CMIMI FAIR PLAYDobar dan! Te merkuren n'tre t'notes, u kthyn cunat e ekipit t'futbollit t'kishes. Lujtem me dinjitet n'Zagreb dhe thena se ju nerum. Fitum ene cmimin feer plej (Fair Play) se tregum korrektes t'modhe e shpirt gare te papam. Rrespekte!

Me kolegun maqedons ke kafja

29 mars 2008

te shtunen tjeter - 5. Pril 2008

Te dashur anetareve :-) per te gjithe qe nuk ishin ne kishe sot, kam nje lajmerim shume e rendesishme: Te Shtunen tjeter, ne 5. Pril, nuk mund te perdoremi (?) salle i kishes internationale si zakonisht sepse nje kisha tjeter ka nje festival ketu.
Megjithate, ne do takohemi ne sallen i Selites si vitin i kaluar.
Horari eshte njesoj: Takimi 10:30h, fillim i sherbeses 11:00h.
Me falni shqipen e tmerrshem ime, zoti ju bekofte,
Trixi

15 mars 2008

Rruge te mbare!

Sot i urojme rruge te mbare dhe bekimet e Perendise familjes Bardhi, Elidonit, Drenices dhe Amantias, te cilet nisen neser per ne Bangladeshin e larget, ku Elidoni ka pranuar ftesen per te sherbyer si drejtor i ADRA-s ne kete vend. Vlen per t'u permendur se Familja Bardhi eshte familja e pare Adventiste shqiptare e cila merr persiper nje rol misionar jashte Shqiperise. Ne i urojme atyre suksese, dhe shpresojme te mbajme kontakt te vazhdueshem me ta nepermjet ketij blog-u.

Juli

05 mars 2008

SHPORTA E LUTJEVE KETE JAVE

Se pari nje raportim ne lidhje me kerkesat e meparshme per lutje.

Dje takova Elviren per te cilen jemi lutur javet e fundit dhe lavdi Zotit, eshte sheruar dhe eshte mire me shendet. Gjithashtu, Marjeta njofton me gezim se Sarah eshte shume mire dhe dergon falenderimet per te gjithe ata qe jane lutur. Ne lidhje me dokumentat per hipotekimin e tokes se kishes nuk kemi marre ende pergjigje zyrtare nga zyra e pasurive te paluajtshme, ndersa per sa i perket sezonit te provimeve, shume prej studenteve (Univ. apo Master), Flori, Fatjoni, Elda, Matilda, etj, jane shprehur te kenaqur me rezultatet e provimeve.

Kete jave ju ftoj te lutemi ne menyre te vecante per nenat tona, me rastin e 8 marsit, nderkohe qe vazhdojme te lutemi per te semuret. Per kerkesa specifike qe deshironi t'i beni publike ju lutem te shkruani ne blog ose ne email-in tim jkastrati@gmail.com

Zoti ju bekofte,

Juli

04 mars 2008

Te fala nga Selaniku

Weekend-in e fundit Trixi dhe une ishim ne Selanik, dhe kaluam sabatin ne Kishen Adventiste te Selanikut. Motrat dhe vellezerit ne Krisht derguan te pershendetjet e tyre per kishen tone ne Tiran, ndersa Pastori dhe drejtuesit e kishes shprehen interes per ftesen per nje bashkepunim me te ngushte mes dy kishave tona, sidomos ne planin ungjillizues, duke patur parasysh se Tirana dhe Selaniku jane qytete kozmopolitane me tipare te perbashketa. Ne emer te Kishes Adventiste Tirane-Qender, percolla pershendetjet tuaja.

Juli

23 shkurt 2008

KETE SABAT

Lutja e vecante e dedikimit kete te shtune eshte per Bashkesine Adventiste ne Kosove ndersa predikimi do te jete nga nje fytyre e njohur qe vjen si surprize nga Australia, Pr. Alban Matohiti.

Sabat te lumtur te gjitheve!

13 shkurt 2008

Shporta e lutjes kete jave

Kjo do te jete nje rubrike e vecante ne blog, por deri atehere deshiroj te permend kerkesat e javes per lutje:

1) Elvira, anetare e kishes (nga grupi i F.Mezezit), mbesa e Zares, eshte shtruar serish ne spital (ka 2 dite). Triksi dhe une i shkuam per vizite dhe i siguruam te afermit e Elvires se do te lutemi vazhdimisht per permiresimin e shendetit te saj te brishte. 2) Sigurisht te vazhdojme te lutemi per Sarah, vajzen e Marjetes; 3) sot kam bere edhe njehere (me dokumente plotesuese) aplikimin per hipotekimin e prones (tokes sone) dhe ju kerkoj qe te lutemi per nje mrekulli te mundshme qe te arrijme te dokumentojme pronesine e kishes; dhe 4) te lutemi per te gjithe ata qe jane ne sezon provimesh gjate shkurtit...

Sigurisht qe keto jane vetem kater nga kerkesat e shumta qe mund te kemi. Ju lutem t'i permendni ato tek komentet ketu poshte. Zoti ju bekofte te gjitheve,

Juli
PASTOR

25 janar 2008

Turnamenti Futbollit ene Cunat e Kishes

N'sabah ditn e xhuma, dat 28 mars, cunat e kishes Tirones do nisen me kismet per ke turnamenti i futbollit qe do bohet n'Kroaci. Tashi atjena do ket skuadra adventiste nga Kroacia, Maqedonia, Hungaria, Austria, Serbia, Mal i Zi, Sllovenia, Gjermania, Italia etj. Me thon t'drejten, ato lujn fort kshu qe ne kena fillu stervitjen, po boni icik tifozllik, se na bo mir. Futini ene noi lutje qe t'bohena 8 veta, t'gjejm i portier t'hajrit ene t'na shkoj udhtimi mar.

Rrofshi, cunat e skuadres t'Centralit Tirones.


23 janar 2008

PIRAMIDA -- CHAT NE BLOGUN TONE!

Them se eshte nje feature shume e mire sepse sikur na mbledh te gjitheve nga te kater anet e botes ne real time dhe na sjell ne dhomen virtuale te kishes sone te perbashket! Ju lutem ta perdorni sa me shume. Do ta quaja chat-in PIRAMIDA...

Juli

P.S. Thjesht zgjidhni nje nofke dhe filloni te shkruani (chat-oni)

Kisha Adventiste Tiranë Shqipëri — Adventist Church Tirana Albania

Kisha Adventiste Tiranë Shqipëri — Adventist Church Tirana Albania
We want Google to spit out this webpage when you type those words, so keep checking for this Blog please!

Trixi

22 janar 2008

DUHEN FOTO!

Ju lutem, dergoni sa me shume foto te aktiviteteve te kishes nder vite qe t'i upload-im ne blog.
Faleminderit dhe dite te mbare te gjitheve,

Juli

17 janar 2008

Potluck/Seminar më 26 janar

Një traditë e bukur e kishave Adventiste në mbarë botën është drekimi në Sabat në shoqërinë e njëri-tjetrit. Ka ardhur koha që edhe kisha jonë ta bëjë të vetën këtë traditë, e cila do të na dhurojë një bekim shtesë ndërsa kalojmë kohë së bashku (shih Veprat 2:42-47).

Kështu, Sabatin e 26 janarit, pas adhurimit, do të drekojmë së bashku "alla potluck" – secili sjell/kontribuon diçka (do flasim për detajet). Pas drekës vijon një seminar interesant dhe interaktiv për Shkollën e Sabatit me Pr. Sylvain Romain.

Faleminderit dhe ju lutem lini komentet tuaja poshtë duke click-uar tek comments.

Juli & Trixi

KISHA ADVENTISTE TIRANE-QENDER

PLANI I SHKOLLES SE SABATIT DHE PREDIKIMIT

Tremujori I 2008

Data

5 jan

12 jan

19 jan

26 jan

2 shk

9 shk

16 shk

Shk.Sab.

Eli

Flori

Denata

Denata

Altin

Eli

Linda

Mesazhi

Juli

Juli

Trifjol

Sylvain

Genti

Altin

Eli

Juli në:

TR-Q

TR-Q

KO

TR-AD

EL

TR-Q

TR-Q

Info të tjera

Potluck

Seminar për Sh. Sabatit


Data

23 shk

1 mar

8 mar

15 mar

22 mar

29 mar

5 prill

Shk.Sab.

Gerti

Edlira

Nela

Altini

Flori

Gerti

Juli

Mesazhi

Juli

Altini

Edlira

Flori

Juli/Trixi

Sylvain

AUC

Juli në:

TR-Q

TR-Q

TR-Q

TR-Q

TR-Q

HR

TR-Q

Info të tjera

Prog. special për gratë

Pashka:

Darka e Zotit

Fest. i Besimit